Třem milionům lidí v Česku hrozí, že se jim prodraží bydlení
25. 10. 2019

Třem milionům lidí v Česku hrozí, že se jim prodraží bydlení

Ztracených 900 milionů

Teplárny dostávaly za přechod k moderním technologiím od státu v posledních letech ročně zhruba dvě miliardy korun. Na letošní rok jim Energetický regulační úřad přiznal navíc ještě dalších 900 milionů. Pak se ale v čele úřadu vyměnilo několik radních a regulační politika ERÚ se změnila: v posledním cenovém rozhodnutí na příští rok téměř miliardový přídavek pro teplárny opět chybí. A cena povolenek se proti předchozím letům stále drží nahoře.

„Teplárnám proto nezbývá, než zvedat ceny,“ říká v rozhovoru pro Seznam předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky Tomáš Drápela, který je zároveň šéfem Plzeňské teplárenské z impéria miliardáře Daniela Křetínského.

Podle Drápely hrozí celému systému dálkového vytápění v Česku nevratné škody. Teplárny jsou rostoucími náklady tlačeny k vyšším cenám, to ale může narazit na přijatelnost u odběratelů. „Zákazníci se mohou začít odpojovat od centrálního zásobování a pořizovat si menší kotelny,“ přiznává Drápela.

Menší kotelny, větší rizika

Menší plynové kotelny si mohou pořizovat školy, nemocnice, bytová družstva a obce. Podle Drápely to ale není dobrá cesta pro spotřebitele i pro životní prostředí. Plyn má sice nižší emise oxidu uhličitého, hlavního podezřelého z oteplování planety, než uhlí, jímž pořád topí velké teplárny.

Na druhou stranu produkují více nežádoucích oxidů dusíku. A zatímco velké teplárny jsou pod drobnohledem Inspekce životního prostředí, emise z malých kotelen se moc nehlídají. Dopad na životní prostředí tak může být ve výsledku horší. Spotřebitelé budou navíc plně závislí na vývoji tržní ceny plynu. Dalším rizikem je podle Drápely bezpečnost: „Když bouchne malá kotelna, bere s sebou celý dům. Havárie velkých systémů nemívají takové následky.

„Za udržitelnost systému centrálního zásobování teplem bojují teplárníci už řadu let, z obavy před úprkem klientů se také většinou snažili držet ceny dole. „Teď ale už nemáme pro další cenovou stabilitu prostor,“ tvrdí Drápela. „Cena povolenek jde nahoru tak rychle, že to nejsme schopni vyrovnávat žádnými racionalizačními škrty na investicích nebo na údržbě.“

Pětinásobný růst nákladů

Jen Plzeňskou teplárenskou povolenky stály ještě v roce 2017 zhruba 50 milionů korun. Teď za ně platí 270 milionů, na rok 2020 počítá už téměř s půl miliardou. To má dopad na hospodaření donedávna silně výdělečné firmy. Provozní zisk, který se v posledních letech pohyboval kolem 300 milionů korun, může v příštím roce spadnout podle firemních plánovačů do 70milionové ztráty. Podobně je na tom celý sektor. „Za povolenky zaplatily tuzemské teplárny do státního rozpočtu ještě v roce 2017 zhruba 1,5 miliardy korun. Letos čekáme, že to bude asi osm miliard. Když vám najednou zpětinásobí daně, to se těžko podniká v jakémkoliv oboru, ať vyrábíte teplo nebo auta,“ říká Drápela.

Nevypočitatelné povolenky

Emisní povolenky jsou nástrojem, kterým se EU snaží donutit velké znečišťovatele ovzduší k opatřením na snížení emisí. V případě tepláren jde nejčastěji o pořizování kotlů na spalování biomasy. Nebo do takzvané kogenerace – výroby elektřiny a tepla zároveň, při níž se uhlí využívá nesrovnatelně efektivněji proti klasickým technologiím: ze stejného množství paliva se vyrobí více využitelné energie.

I tak ale teplárny používající fosilní paliva musí – stejně jako tisíce firem z několika vybraných odvětví – na vypouštěné emise nakupovat povolenky – pomyslné poukázky, z jejichž prodeje jde výtěžek do veřejných rozpočtů jednotlivých zemí. Systém v Evropě funguje od roku 2005, v jeho prvních letech se ale teprve ladil, povolenek bylo vydáno příliš mnoho a jejich cena byla tak nízká, že pro znečišťovatele nebyl problém za ně platit. Loni ale Unie začala počet povolenek na trhu přísněji regulovat, a tak jejich cena až do letošního léta letěla strmě vzhůru.

Ještě v roce 2017 se cena povolenky potácela kolem šesti eur za tunu emisí. Loni vyletěla na 20 eur, letos v létě atakovala 30 eur. Teď ceny oscilují kolem 25 eur za tunu emisí, momentální mírný propad je ale způsoben hlavně všeobecnou nejistotou kvůli brexitu. Energetici se obávají, že růst bude pokračovat.

„Nejhorší je, že cenový vývoj je zcela nevypočitatelný,“ říká Drápela. „Sama Evropská unie ve výhledu, podle něhož jednotlivé státy nastavují svou klimatickou politiku, odhadovala cenu povolenky v roce 2020 na 15 eur, v roce 2025 na 20 eur za tunu. Máme rok 2019 a jsme na 25 eurech. Podle takových výhledů se nedají žádné investice plánovat,“ zlobí se.

 

Zdroj. Seznam zprávy.

 

Pro možnost srovnat si ceny za odebírané energie a získání dlouhodobých úspor klikněte zde.

 

Vlastimil Dřímal
Autor: Vlastimil Dřímal

V realitách jsem od roku 2012. I mé předchozí pracovní aktivity byly spojené s úctou a profesionálním přístupem ke klientům.

Jako realitní makléř s využitím umělé inteligence je pro mě prioritou také bezpečnost a spolehlivost prodeje nemovitostí. S pomocí moderních technologií a pečlivého ověřování potenciálních kupujících, se zaručuji, že každý prodej probíhá bezpečně a s minimálním rizikem.

Díky umělé inteligenci a online nástrojům dokážu provádět důkladné kontroly kupujících, včetně ověřování jejich identity a finanční situace. Tím zajišťuji, že se naše transakce odehrávají s důvěryhodnými a seriózními zájemci. 

Práce realitního makléře mě skutečně baví a snažím se ji odvádět na špičkové úrovni.

Svým klientům vytvářím internetové stránky jejich nemovitostí s vlastní adresou.

Ukázky mé práce.: https://vlastimildrimal.cz/#stranky-nemovitosti

Točím video prohlídky, ukázku najdete zde: YouTube.

Nemovitosti lítám dronem. Drony nabízejí možnost ukázat vám svět z ptačí perspektivy a zachytit nádherné záběry z nevídaných úhlů.: Litame.eu

Využívám profesionálního fotografa, vytvářím video prohlídky nemovitostí, 3D půdorysy, pracuji na sociálních sítích... vše s jasným cílem. Prodat nemovitost za co nejvyšší cenu k plné spokojenosti.

Pro své klienty jsem přínosem. Nemovitosti dokáži prodávat aukčním způsobem.

Aukční server.:

Prodejzavíc.eu

Příklad mého prvního úspěšného aukčního prodeje z roku 2018 najdete zde.:

Prodej RD Ruda pod Pradědem

Výběd dalších úspěšných aukčních prodejů.:

Prodej apartmánu Malá Morávka

Prodej Lázeňského apartmánu

Proč vznikly tyto stránky?

Abych zde prezentoval, že když dva dělají totéž, nikdy to není totéž. Je všeobecně známo, že rozdíl mezi makléři je řekněme nemalý.

Prosím, přečtěte si mé tipy a články.: https://vlastimildrimal.cz/#clanky Věřím, že vám tyto informace pomohou v rozhodování a že si pro prodej nemovitosti zvolíte tu správnou cestu.

Za každým prodejem nemovitosti se totiž skrývá lidský příběh. A to je důvod, proč by nikdo neměl tak důležitý životní krok podceňovat. Ani prodávající, ani makléř.

Záleží mi na odvedení špičkové práce a na spokojenosti klienta. A dbám na svém dobrém jménu a pověsti. Za mě pak hovoří reference spokojených klientů.

Baví mě reality, je to o výzvách. :)

Pokud budete mít zájem využít mé služby při prodeji vaši nemovitosti.

Stačí vyplnit kontaktní formulář, nebo mi zavolejte, moje telefonní číslo je 777 613 774

Pokud Vás má práce zaujala, zvu Vás na kávu.

vlastimil_drimal-removebg-preview

Vlastimil Dřímal
Průvodce Nemovitostí 

Mobil: +420 777 613 774
www: VlastimilDrimal.cz

FB: VlastimilDřímal
Email: vlastadrimal@gmail.com

rr_2022_okres_1

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


trzni_oceneni_022023

Chcete znát skutečnou hodnotu své nemovitosti v dnešní době?

Zdarma a nezávazně vám vypracuji tržní ocenění vašeho nemovitého majetku.

Kontaktujte mne.