Ceny bydlení porostou dál a nic je nezastaví.
01. 09. 2021

Ceny bydlení porostou dál a nic je nezastaví.

Dlouho odborníci slibovali, že bublina cen nemovitostí splaskne, ceny se však za poslední roky v růstu nezastavily. Téměř o pětinu stouply ceny pozemků, ukazují nová data HB Indexu. Jinak na tom nejsou ani nemovitosti. Ty podle posledních dat Real Indexu společnosti Deloitte za první čtvrtletí vystoupaly ve většině krajů.

V Praze za metr čtvereční kupce zaplatí 100 000 Kč. Skoro o pětinu vzrostly ceny také v Jihočeském kraji, kde nemovitosti atakují 56 tisíc korun za metr čtvereční.

 
 

A podle ekonoma Radovana Vávry se cenový boom u nemovitostí jen tak nezastaví. Odvážně pro Seznam Zprávy v rozhovoru predikoval, že vzhledem k současnému tempu bytové výstavby ceny bydlení v Česku porostou navždy.

 

Zlevnění před Vánoci nečekejte. V lednu ale přijde zlom, předpovídá ekonom

VČERA 19:15

„Musíme vývoj cen nemovitostí rozdělit na dva aspekty. První je ten cyklický, který byl způsoben pandemickým šokem a byl vidět po celém světě. My v Česku máme ale ještě jiný problém, a to je tempo bytové výstavby. V USA na trhu bytů dochází k ochlazení cen, protože tam povolování výstavby funguje výrazně rychleji. Pokud bychom neměli tento problém, můžeme uvažovat o tom, že jsou dnes ceny nemovitostí na vrcholu,“ vysvětlil bývalý ředitel Komerční banky Radovan Vávra.

 

Stavební zákon je ceny krátký

Podle ekonoma v současné situaci na realitním trhu v Česku nemá šanci pomoci ani nový stavební zákon, který přichází z rukou Ministerstva pro místní rozvoj a jeho šéfky Kláry Dostálové.

„Nový stavební zákon nic nezmění. Naše právní prostředí, vybavenost státu a to, jakým způsobem tu žijeme, se žádným zákonem nezmění, a už vůbec ne takto komplexní normou, která předpokládá vytvoření nových institucí,“ vyjádřil se Vávra v pořadu Výzva.

 
 

Celý rozhovor s ekonomem Radovanem Vávrou můžete sledovat zde. (Video: Seznam Zprávy)

Výsledkem, který přinese nová legislativa budou podle ekonoma jen další prodlevy a natahování lhůt. A to minimálně do doby, než se nový systém v tuzemsku zajede.

Ministryně Klára Dostálová však spoléhá na přechodné ustanovení. „Plná funkčnost včetně digitalizace je až k 1. 7. 2023. To je podle nás adekvátní doba na to, aby si všechny nové procesy sedly,“ sdělila pro SZ Byznys.

Nájmy začnou majitelé zlevňovat sami

Že by se křivka růstu cen nemovitostí mohla pomalu zakulacovat ekonom nevylučuje. Důvodem bude v dalších měsících a letech fakt, že na českém trhu stojí dostatečné množství rezidenčních nemovitostí, které jsou v současné době volné a nevyužité.

„Majitelé si sami brzy uvědomí, že je jednodušší je umístit na trhu dlouhodobého nájemního bydlení, než na tom krátkodobém. To povede k tomu, že mnoho ekonomicky vzdělaných lidí si řekne, že v situaci, kdy jsou schopni mít korektní smluvně zajištěný pronájem na úrovni jednoho procenta z ceny nemovitosti, tak by byli sebevrazi, aby takovou nemovitost šli pořídit,“ vysvětlil šanci na zlevňování nájmů Radovan Vávra.

 

Index nemovitostí: Do centra zájmu se dostaly byty. Překonaly i pozemky

26. 8. 16:49

Vlastnické bydlení je přežitek?

S obrovským růstem cen nemovitostí se však dostává do křížku hlad Čechů po vlastním bydlení. Vždyť podle dat Eurostatu ve vlastním bydlí 79 procent obyvatel České republiky. Řadí se tak k zemím s největším zastoupením vlastnického bydlení v EU. Zbývá se tedy ptát na to možná nejdůležitější. Je vlastnické bydlení přežitek?

Podle ekonoma Radovana Vávry je otázka vlastního bydlení stále aktuální. „Není to přežitek, jde spíše o výsledek nedůvěry nás všech této a všem budoucím vládám,“ reagoval bývalý ředitel Komerční banky.

„Každý Čech uvažuje jednoduše. Jeho hlavní myšlenkou je, že v důchodu od nikoho pravděpodobně nic nedostane a největší položka v jeho spotřebitelském koši a zároveň největší nejistota, je bydlení. Chce vyřešit tedy alespoň to, protože brambory na zbytek života koupit nemůže,“ dodává příklad ekonom v rozhovoru v pořadu Seznam Zpráv Výzva.

Zdroj - Seznam zprávy.

 

Vlastimil Dřímal
Autor: Vlastimil Dřímal

V realitách jsem od roku 2012. I mé předchozí pracovní aktivity byly spojené s úctou a profesionálním přístupem ke klientům.

Práce realitního makléře mě skutečně baví a snažím se ji odvádět na špičkové úrovni.

Svým klientům vytvářím internetové stránky jejich nemovitostí s vlastní adresou.

Ukázky mé práce.: https://vlastimildrimal.cz/#stranky-nemovitosti

Točím video prohlídky, ukázku najdete zde: YouTube.

Využívám profesionálního fotografa, vytvářím video prohlídky nemovitostí, 3D půdorysy, pracuji na sociálních sítích... vše s jasným cílem. Prodat nemovitost za co nejvyšší cenu k plné spokojenosti.

Pro své klienty jsem přínosem. Nemovitosti dokáži prodávat aukčním způsobem.

Aukční server.:

Prodejzavíc.eu

Příklad mého prvního úspěšného aukčního prodeje z roku 2018 najdete zde.:

Prodej RD Ruda pod Pradědem

Výběd dalších úspěšných aukčních prodejů.:

Prodej apartmánu Malá Morávka

Prodej Lázeňského apartmánu

Proč vznikly tyto stránky?

Abych zde prezentoval, že když dva dělají totéž, nikdy to není totéž. Je všeobecně známo, že rozdíl mezi makléři je řekněme nemalý.

Prosím, přečtěte si mé tipy a články.: https://vlastimildrimal.cz/#clanky Věřím, že vám tyto informace pomohou v rozhodování a že si pro prodej nemovitosti zvolíte tu správnou cestu.

Za každým prodejem nemovitosti se totiž skrývá lidský příběh. A to je důvod, proč by nikdo neměl tak důležitý životní krok podceňovat. Ani prodávající, ani makléř.

Záleží mi na odvedení špičkové práce a na spokojenosti klienta. A dbám na svém dobrém jménu a pověsti. Za mě pak hovoří reference spokojených klientů.

Můj profesní web u Reality 11 má tuto adresu.: https://www.reality11.cz/drimal

Baví mě reality, je to o výzvách. :)

Pokud budete mít zájem využít mé služby při prodeji vaši nemovitosti.

Stačí vyplnit kontaktní formulář, nebo mi zavolejte, moje telefonní číslo je 777 613 774

Pokud Vás má práce zaujala, zvu Vás na kávu.

vlastimil_drimal-removebg-preview

Vlastimil Dřímal
Průvodce Nemovitostí 

Mobil: +420 777 613 774
www: VlastimilDrimal.cz

FB: VlastimilDřímal
Email: vlastadrimal@gmail.com

rr_2020_okres

Stáhněte si zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů