Chtěli bydlet u rodičů. Na zahradě si postavili dům z cementu a dřeva.
01. 09. 2021

Chtěli bydlet u rodičů. Na zahradě si postavili dům z cementu a dřeva.

Jak děti rostly, začali mladí rodiče vnímat svou polovinu domu jako prostorově nedostatečnou a zároveň si uvědomovali, že náklady na provoz zděného bydlení je finančně zbytečně zatěžují a neposkytují nijak dobrý uživatelský komfort. Rozhodli se proto pro přebudování stávající bytové jednotky.

Terasa postavená ze sibiřského modřínu na ocelových válcovaných profilech slouží jako pohodlné závětří a volnočasový prostor. Její strop zachovává jednotu cementotřískového podhledu po vzoru interiéru a má i stejnou výškovou úroveň.
Pro ochranu obvodové konstrukce před účinky povětrnosti zvolil architekt cenově dostupný fasádní odvětraný systém z cementotřískových desek. Jejich přirozeností je nestejný vzhled, který podtrhuje živost materiálu vnější obálky a časem s ním splyne menšinová plocha modřínového obkladu.
Stropní podhled v obývací části je z heraklitu, kterému majitelé podomácku říkají „vrabčí hnízdo“. Desky z dřevité
vlny pojené cementem plní nejen funkci estetickou, ale jejich otevřená struktura mimořádně dobře pohlcuje zvuk, funguje jako tepelný izolant a chrání konstrukci před ohněm.
Zalomení domu je dobře patrné v kuchyni, která má vlastní vstup do zahrady k hřišti dětí, bylinkové zahradě, králíkům, vajíčkům a jiným vymoženostem.
Světlost, přehlednost, prostornost a kompaktnost obytného prostoru s optickou i fyzickou vazbou na zahradu jsou základními atributy domu.

Pro její návrh oslovili manželé architekta, který jim s ohledem na prostorové i energetické požadavky, velikost a tvar pozemku a ochranná pásma technické infrastruktury doporučil propojit stávající bydlení s jednopodlažním objektem v zalomeném tvaru na úrovni řešeného podlaží. 

Dispozici a tvar dřevěné přístavby určila představa o otevřeném prostoru, o pohybu „malých pokladů“, orientace ke světovým stranám, vazba na výhledy do okolí, terénní konfigurace zahrady, umístění dětského hřiště i poloha hospodářské části.

 

Tomáš s Jitkou měli ve starém domě k dispozici celé přízemí. Na něj chtěli přístavbu navázat s tím, že ve zděné části vznikne pomocí stavebních úprav klidová část, kde tráví méně času a není nutné zde naplno topit celý den. Tedy ložnice se šatnou, dva dětské pokoje, dvě koupelny a prádelna. 

Do energeticky úsporné dřevostavby pak přesunuli společenskou část – kuchyni, obytný prostor s jídelnou a pracovnu. Uspořádání místností na jednom podlaží pak podporuje soudržnou interakci činností v souladu s rutinou obyvatel domu.

Interiérový design svěřili Tomáš s Jitkou rovněž do rukou architekta. Jedním z dominantních zařizovacích a zároveň dekorativních prvků jsou akumulační krbová kamna s rohovým prosklením určená speciálně pro nízkoenergetické domy.

Jejich konstrukce i při sníženém tepelném výkonu napomáhá dosáhnout vysoké účinnosti a tím nízkých nákladů na provoz. Centrální přívod externího vzduchu do spalovací komory pak představuje důležitou konstrukční část kamen, díky které nedochází k ovlivňování odtahu digestoře ani – pokud by jej měli – řízeného větrání.

Oheň navíc neodebírá kyslík z místnosti. I přes tyto benefity nejsou kamna primárním zdrojem vytápění a zapalují se spíše pro radost v chladnějších dnech.

Stropní podhled v obývací části je z heraklitu, kterému majitelé podomácku...

Párování materiálů

Logické uspořádání uživatelského konceptu je posíleno výběrem stavebních materiálů. Vnější plášť v šedém odstínu cementovláknitých desek doplňují modřínové palubky, které časem získají obdobnou šeď přirozenou cestou od slunce a povětrnosti. 

Vnitřní „podšívka“ pláště domu pokračuje v materialitě kombinací bílé výmalby a smrkové biodesky na straně jemné a betonového ztraceného bednění za krbem spolu s cementotřískovým podhledem stropu na straně hrubé. Vše dohromady s vhodnou volbou zařizovacích předmětů podle invence architekta vytváří působivou interakci průmyslově surového i útulně teplého designu.

Dřevěné plochy vedle hmotných cementových prvků vedou k odlehčení jinak těžkého stavebního prvku a okrové barvy dřeva kombinované s průmyslovou šedí vnášejí do domu teplo a rovnováhu.

Technické parametry:

  • Typ domu: nízkoenergetický
  • Zastavěná plocha přístavby: 100,7 m² (včetně terasy)
  • Obytná plocha: 53,2 m² (přístavba) + 77 m² (zděná část domu)
  • Konstrukční systém: difuzně otevřený rámový (Two by Four) s nosníky Steico Wall; minerální a dřevovláknitá izolace
  • Zdroj energie / teplo: kotel na plyn a na dřevo v původním objektu s rozvody podlahového teplovodního topení i do přístavby + doplňkově krbová kamna; příprava pro tepelné čerpadlo a fotovoltaiku
  • Větrání: přirozené okny
  • Součinitel prostupu tepla stěnou U: 0,12 W/m²K
  • Autor arch. návrhu a projektu: Ing. arch. Karel Janča a Martin Kaňák, janca architect, www.arch-janca.cz
  • Realizace: TAROS NOVA a. s., www.taros-nova.cz

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Jakub Sobotka

 
Autor: 

Zdroj: https://www.idnes.cz/bydleni/na-navsteve/stavba-domu-pristavba-pozemek-zahrada-parcela-levne-bydleni.A210824_135028_dum_osobnosti_web

Vlastimil Dřímal
Autor: Vlastimil Dřímal

V realitách jsem od roku 2012. I mé předchozí pracovní aktivity byly spojené s úctou a profesionálním přístupem ke klientům.

Práce realitního makléře mě skutečně baví a snažím se ji odvádět na špičkové úrovni.

Svým klientům vytvářím internetové stránky jejich nemovitostí s vlastní adresou.

Ukázky mé práce.: https://vlastimildrimal.cz/#stranky-nemovitosti

Točím video prohlídky, ukázku najdete zde: YouTube.

Využívám profesionálního fotografa, vytvářím video prohlídky nemovitostí, 3D půdorysy, pracuji na sociálních sítích... vše s jasným cílem. Prodat nemovitost za co nejvyšší cenu k plné spokojenosti.

Pro své klienty jsem přínosem. Nemovitosti dokáži prodávat aukčním způsobem.

Aukční server.:

Prodejzavíc.eu

Příklad mého prvního úspěšného aukčního prodeje z roku 2018 najdete zde.:

Prodej RD Ruda pod Pradědem

Výběd dalších úspěšných aukčních prodejů.:

Prodej apartmánu Malá Morávka

Prodej Lázeňského apartmánu

Proč vznikly tyto stránky?

Abych zde prezentoval, že když dva dělají totéž, nikdy to není totéž. Je všeobecně známo, že rozdíl mezi makléři je řekněme nemalý.

Prosím, přečtěte si mé tipy a články.: https://vlastimildrimal.cz/#clanky Věřím, že vám tyto informace pomohou v rozhodování a že si pro prodej nemovitosti zvolíte tu správnou cestu.

Za každým prodejem nemovitosti se totiž skrývá lidský příběh. A to je důvod, proč by nikdo neměl tak důležitý životní krok podceňovat. Ani prodávající, ani makléř.

Záleží mi na odvedení špičkové práce a na spokojenosti klienta. A dbám na svém dobrém jménu a pověsti. Za mě pak hovoří reference spokojených klientů.

Můj profesní web u Reality 11 má tuto adresu.: https://www.reality11.cz/drimal

Baví mě reality, je to o výzvách. :)

Pokud budete mít zájem využít mé služby při prodeji vaši nemovitosti.

Stačí vyplnit kontaktní formulář, nebo mi zavolejte, moje telefonní číslo je 777 613 774

Pokud Vás má práce zaujala, zvu Vás na kávu.

vlastimil_drimal-removebg-preview

Vlastimil Dřímal
Průvodce Nemovitostí 

Mobil: +420 777 613 774
www: VlastimilDrimal.cz

FB: VlastimilDřímal
Email: vlastadrimal@gmail.com

rr_2020_okres

Stáhněte si zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů