ČNB přiložila pod kotel. Ceny bytů vystřelí, pak nakrátko spadnou.
02. 12. 2021

ČNB přiložila pod kotel. Ceny bytů vystřelí, pak nakrátko spadnou.

„Banky budou mít teď žně. I developeři a ti, kteří prodávají nemovitost. Vytvoří se hrb, kdy ceny nemovitostí zase vystřelí. ČNB pod kotel mocně přiložila,“ říká v aktuálním dílu podcastu Ve vatě.

 

Příští rok ale růst cen bytů zvolní, nikoli ovšem díky regulaci centrálních bankéřů. „Jestli něco zbrzdí ceny nemovitostí, tak to bude náš mizerný hospodářský růst. Budeme rádi, když příští rok porosteme ubohými dvěma procenty,“ míní Radovan Vávra.

 

Z nuly na milion? Stačí tisícovka měsíčně a držet 20 let, radí Vávra

18. 11. 8:41

Sami developeři nevědí, za kolik byty prodat

Žadatel o hypotéku bude muset od dubna povinně projít třemi limity. LTV, DTI a DSTI upravují, na jakou část nemovitosti si smí klient půjčit, kolik si smí vzhledem ke svému ročnímu čistému příjmu celkem vypůjčit a jakou část platu může měsíčně na splátku vydat.

Úvěrové ukazatele

Ukazatel LTV (Loan to Value) představuje procentní poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti. ČNB doporučuje, aby tento ukazatel nepřesáhl u nových úvěrů 90 % a od dubna 2022 80 % (90 % u lidí ve věku do 36 let, kteří si pořizují vlastní bydlení).

Ukazatel DTI (Debt to Income) je poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu. ČNB nastavila tento ukazatel od dubna 2022 na 8,5 (u mladých do 36 let na 9,5).

Ukazatel DSTI (Debt Service to Income) je procentním vyjádřením podílu ročních průměrných výdajů žadatele o úvěr vyplývajících z jeho celkového zadlužení (tzv. dluhová služba) na jeho ročním čistém příjmu. Zjednodušeně řečeno jde o procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr. ČNB stanovila od dubna 2022 tento ukazatel na 45 % (50 % pro mladé do 36 let).

Zdroj: ČNB

Ti, kteří podmínky nesplní, si podle Vávry půjčí za vyšší sazby jinde. „Tahle překážka nikoho od životního rozhodnutí pořídit si vlastní bydlení neodradí. Jen proces zkomplikuje, zdraží a zvýší riziko,“ říká investor.

Co podle něj některé klienty naopak odradí, je další růst cen bytů kvůli vyšším cenám materiálu i energií. „Developeři v Praze drží stovky bytů a nevědí za jakou cenu je mají nabízet, protože nevědí za jakých nákladů je dokončí. Jen všichni víme, že budou dramaticky vyšší. Byt, který stával sedm milionů, bude stát devět. Okruh zájemců bude menší. To způsobí krátkodobé ochlazení,“ myslí si Vávra.

Češi platí. Banky jsou nám svaté

Podle Vávry si banky hypotéky ohlídají samy. Český trh hypoték je totiž podle něj „superbyrokratický, supersešněrovaný a superzanalyzovaný“. Hypotéku nedostane každý, jako tomu bylo před velkou krizí v USA.

 

O jeden byt se perou desítky lidí. Banka může ukázat, kdo na něj má

24. 11. 8:41

„Problém chronického selhání nepamatujeme. Jen úvěry převedené z komunismu. A úvěry poskytnuté v 90. letech na privatizace. I když se ekonomika zmítala na kapačkách, lidé nerušili ani financování auta a to je daleko před financováním bytu. Jsme Mitteleuropa, tady se banky berou vážně a dluhy se platí,“ říká v podcastu.

Začnou se i v Česku poskytovat úvěry na několik generací? V čem se situace na českém hypotečním trhu podobá té na trhu americkém před splasknutím bubliny? A jak poznat, jestli vzít hypotéku nebo jít radši do nájmu?

Poslechněte si celý podcast Ve vatě v přehrávači v úvodu článku.

Ve vatě

Podcast Radovana Vávry a Markéty Bidrmanové. Poslechněte si konkrétní rady známého investora na téma investic, inflace, úvěrů a hypoték. Finanční „kápézetka“ pro všechny, kterým nejsou peníze ukradené.

Vychází každé dva týdny. Poslouchejte na Seznam Zprávách a Podcasty.cz. Ve vatě najdete i v Apple Podcasts, na Spotify a ve všech podcastových aplikacích.

O čem byste chtěli poslouchat příště? Co máme zlepšit? A co naopak určitě neměnit? Vaše připomínky, tipy i výtky uvítáme na adrese audio@sz.cz.

Zdroj - Seznam Zprávy.

 

Vlastimil Dřímal
Autor: Vlastimil Dřímal

V realitách jsem od roku 2012. I mé předchozí pracovní aktivity byly spojené s úctou a profesionálním přístupem ke klientům.

Práce realitního makléře mě skutečně baví a snažím se ji odvádět na špičkové úrovni.

Svým klientům vytvářím internetové stránky jejich nemovitostí s vlastní adresou.

Ukázky mé práce.: https://vlastimildrimal.cz/#stranky-nemovitosti

Točím video prohlídky, ukázku najdete zde: YouTube.

Využívám profesionálního fotografa, vytvářím video prohlídky nemovitostí, 3D půdorysy, pracuji na sociálních sítích... vše s jasným cílem. Prodat nemovitost za co nejvyšší cenu k plné spokojenosti.

Pro své klienty jsem přínosem. Nemovitosti dokáži prodávat aukčním způsobem.

Aukční server.:

Prodejzavíc.eu

Příklad mého prvního úspěšného aukčního prodeje z roku 2018 najdete zde.:

Prodej RD Ruda pod Pradědem

Výběd dalších úspěšných aukčních prodejů.:

Prodej apartmánu Malá Morávka

Prodej Lázeňského apartmánu

Proč vznikly tyto stránky?

Abych zde prezentoval, že když dva dělají totéž, nikdy to není totéž. Je všeobecně známo, že rozdíl mezi makléři je řekněme nemalý.

Prosím, přečtěte si mé tipy a články.: https://vlastimildrimal.cz/#clanky Věřím, že vám tyto informace pomohou v rozhodování a že si pro prodej nemovitosti zvolíte tu správnou cestu.

Za každým prodejem nemovitosti se totiž skrývá lidský příběh. A to je důvod, proč by nikdo neměl tak důležitý životní krok podceňovat. Ani prodávající, ani makléř.

Záleží mi na odvedení špičkové práce a na spokojenosti klienta. A dbám na svém dobrém jménu a pověsti. Za mě pak hovoří reference spokojených klientů.

Můj profesní web u Reality 11 má tuto adresu.: https://www.reality11.cz/drimal

Baví mě reality, je to o výzvách. :)

Pokud budete mít zájem využít mé služby při prodeji vaši nemovitosti.

Stačí vyplnit kontaktní formulář, nebo mi zavolejte, moje telefonní číslo je 777 613 774

Pokud Vás má práce zaujala, zvu Vás na kávu.

vlastimil_drimal-removebg-preview

Vlastimil Dřímal
Průvodce Nemovitostí 

Mobil: +420 777 613 774
www: VlastimilDrimal.cz

FB: VlastimilDřímal
Email: vlastadrimal@gmail.com

rr_2020_okres

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů