ČNB zpřísnila hypotéky. Kdo na bydlení nedosáhne?
27. 11. 2021

ČNB zpřísnila hypotéky. Kdo na bydlení nedosáhne?

Úvěrové ukazatele

Ukazatel LTV (Loan to Value) představuje procentní poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti. ČNB doporučuje, aby tento ukazatel nepřesáhl u nových úvěrů 90 % a od dubna 2022 80 % (90 % u lidí ve věku do 36 let, kteří si pořizují vlastní bydlení).

Ukazatel DTI (Debt to Income) je poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu. ČNB nastavila tento ukazatel od dubna 2022 na 8,5 (u mladých do 36 let na 9,5).

Ukazatel DSTI (Debt Service to Income) je procentním vyjádřením podílu ročních průměrných výdajů žadatele o úvěr vyplývajících z jeho celkového zadlužení (tzv. dluhová služba) na jeho ročním čistém příjmu. Zjednodušeně řečeno jde o procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr. ČNB stanovila od dubna 2022 tento ukazatel na 45 % (50 % pro mladé do 36 let).

Zdroj: ČNB

PODROBNĚ PSAL SZ BYZNYS O ROZHODNUTÍ ZDE:

 

ČNB z hypoték udělala ještě exkluzivnější zboží. Dostane je méně lidí

25. 11. 16:08

„Rozhodnutí bude mít dva dopady. Jednak se klienti budou snažit najít skulinky, aby ten systém obešli, nebo budou muset zájem o vlastní nemovitost oželet. Takže zájem o hypotéky spadne. Zájem ale bude padat hlavně kvůli vyšším sazbám,“ uvedl pro SZ Byznys Jiří Sýkora, hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Jak konkrétně se změny projeví?

Vezměme si následující příklad. Byt o velikosti 55 metrů čtverečních (2+kk) v Praze, stojí v současné době 7,8 milionu korun. Žadatelům o hypotéku je více než 36 let, musí tedy mít připraveno 20 procent celkové ceny.

„Tito lidé musejí mít zhruba 1 560 000 Kč vlastních zdrojů. Půjčit si mohou maximálně 6 240 000 korun. Při sazbě 3,8 procenta, kam už se pomalu blížíme, je to asi 29 tisíc korun měsíčně. Lidé nad 36 let mají maximální DSTI 45 procent, což by znamenalo, že by museli mít příjem nad 58 tisíc korun měsíčně. Tím by ale nesplnili limit DTI, který by byl 8,95. Pokud bychom se měli vejít do 8,5 (u parametru DTI), příjem by musel být asi 61 100 korun měsíčně. A to se bavíme o nevybaveném bytě,“ vypočítává David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.

 

Cash Only: Hypotéky zdraží, nemovitosti ještě víc. Nové vládě je to jedno

21. 11. 10:00

Problém je hlavně v LTV

Centrální banka podmínky hypoték uvolňovala v loňském roce. Zrušila limit DTI, uvolnila limit DSTI i LTV (na 90 %). Následně limit DSTI také zrušila.

 

Banky od těchto parametrů ale nikdy úplně neustoupily. ČNB je nyní vrací oficiálně zpět, i když to bude až od 1. dubna příštího roku.

„V DTI a DSTI už bych takový problém neviděl. Národní banka je sice nekontrolovala, dělaly to ale banky,“ říká analytik Jiří Sýkora. „I když byly benevolentnější, tak si tyto ukazatele stejně hlídaly. Do rizikových úvěrů příliš nechodily,“ dodává. „Neřekl bych, že znovuzavedení DTI a DSTI bude nějak zásadní,“ souhlasí David Eim ze společnosti Gepard Finance.

Podrobné hodnoty, o kolik více peněz si lidé na hypotékách nově připlatí, nelze obecně říci.

 

Hypotéka pod 4 % je vzácná skoro jako jednorožec. Splátky vyskočí o tisíce

13. 11. 7:31

Za největší problém popisují oslovení odborníci zpřísnění limitu LTV.

Lidé nad 36 let nyní budou muset mít naspořeno alespoň 20 procent celkové hodnoty nemovitosti. Ve spojení se zvyšujícími se sazbami dosáhne na hypoteční úvěry určitě méně lidí. Opatření začne platit v dubnu příštího roku, kdy už se sazby hypoték mohou pohybovat okolo šesti procent.

 

„Že by měl někdo milion a půl na účtu, aby to mohl dát jako vlastní zdroje a zároveň mu zbyly nějaké peníze na vlastní provoz, to podle mě moc lidí nemá,“ říká pro SZ Byznys David Eim.

Situace bude podle něj kritická hlavně ve velkých městech, kde jsou nemovitosti znatelně dražší.

Jako příklad můžeme uvést byt o velikosti 60 metrů čtverečních (3+1) v Ústí nad Labem, který stojí tři miliony korun.

„Pokud budete takový byt chtít, budete muset mít našetřeno ne tři sta tisíc, ale šest set. To je obrovský rozdíl. Je sice hezké, že lidé do 36 let mají nějakou výjimku, ale je otázka, kdo to tak rychle našetří,“ uvádí Jiří Sýkora z Fincentrum & Swiss Life Select.

Autor - Jiří Vokřál, Seznam Zprávy.

 

Vlastimil Dřímal
Autor: Vlastimil Dřímal

V realitách jsem od roku 2012. I mé předchozí pracovní aktivity byly spojené s úctou a profesionálním přístupem ke klientům.

Práce realitního makléře mě skutečně baví a snažím se ji odvádět na špičkové úrovni.

Svým klientům vytvářím internetové stránky jejich nemovitostí s vlastní adresou.

Ukázky mé práce.: https://vlastimildrimal.cz/#stranky-nemovitosti

Točím video prohlídky, ukázku najdete zde: YouTube.

Využívám profesionálního fotografa, vytvářím video prohlídky nemovitostí, 3D půdorysy, pracuji na sociálních sítích... vše s jasným cílem. Prodat nemovitost za co nejvyšší cenu k plné spokojenosti.

Pro své klienty jsem přínosem. Nemovitosti dokáži prodávat aukčním způsobem.

Aukční server.:

Prodejzavíc.eu

Příklad mého prvního úspěšného aukčního prodeje z roku 2018 najdete zde.:

Prodej RD Ruda pod Pradědem

Výběd dalších úspěšných aukčních prodejů.:

Prodej apartmánu Malá Morávka

Prodej Lázeňského apartmánu

Proč vznikly tyto stránky?

Abych zde prezentoval, že když dva dělají totéž, nikdy to není totéž. Je všeobecně známo, že rozdíl mezi makléři je řekněme nemalý.

Prosím, přečtěte si mé tipy a články.: https://vlastimildrimal.cz/#clanky Věřím, že vám tyto informace pomohou v rozhodování a že si pro prodej nemovitosti zvolíte tu správnou cestu.

Za každým prodejem nemovitosti se totiž skrývá lidský příběh. A to je důvod, proč by nikdo neměl tak důležitý životní krok podceňovat. Ani prodávající, ani makléř.

Záleží mi na odvedení špičkové práce a na spokojenosti klienta. A dbám na svém dobrém jménu a pověsti. Za mě pak hovoří reference spokojených klientů.

Můj profesní web u Reality 11 má tuto adresu.: https://www.reality11.cz/drimal

Baví mě reality, je to o výzvách. :)

Pokud budete mít zájem využít mé služby při prodeji vaši nemovitosti.

Stačí vyplnit kontaktní formulář, nebo mi zavolejte, moje telefonní číslo je 777 613 774

Pokud Vás má práce zaujala, zvu Vás na kávu.

vlastimil_drimal-removebg-preview

Vlastimil Dřímal
Průvodce Nemovitostí 

Mobil: +420 777 613 774
www: VlastimilDrimal.cz

FB: VlastimilDřímal
Email: vlastadrimal@gmail.com

rr_2020_okres

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů