Je lepší nemovitost odkázat, nebo darovat? Obojí má svá rizika!
27. 04. 2022

Je lepší nemovitost odkázat, nebo darovat? Obojí má svá rizika!

Nechci o tom rozhodovat

Pokud to řešit nechcete, nemusíte dělat vůbec nic. Vyřeší to za vás zákon. Základní schéma je: polovina společného majetku zůstává manželovi nebo manželce, druhá polovina se rozdělí rovným dílem mezi manžela nebo manželku a potomky. Z majetku takto získaného nebudou platit žádnou daň, ale musí počítat s odměnou notáři, případně náklady na posudek, který určí jejich hodnotu.

U bytů a drobných staveb stačí většinou odhad realitní kanceláře, u pozemku a domu pak znalce. U automobilu staršího pěti let i movitých věcí (vybavení domácnosti, osobní věci) stačí, aby dědicové cenu odhadli.

Odměna notáře

Odměna notáře je stanovena vyhláškou a odvíjí se od hodnoty majetku, který v rámci dědického řízení převádí na nové majitele, tedy pozůstalé, případně může žádat náhrady oprávněných výdajů. Takže například u dědictví v hodnotě 3 milionů tak zaplatíte 29 645 Kč. Maximální odměna notáři je 50 215 Kč s DPH.

 
Foto: Daniel Jedzura, Shutterstock.com

Rozhodujete se mezi darem nebo závětí? Obojí má svá pro a proti

Chci majetek darovat

Líbilo by se vám dům či byt darovat za života, abyste se o něj nemuseli starat a dali ho jen tomu, komu chcete vy? Pak si ale dejte na pár věcí pozor. „Je nutné, abyste vždy mysleli na sebe a zajistili si, že po zbytek života budete z majetku mít potřebný užitek. V případě darování domu či bytu, ve kterém chcete dožít, je dobré si to zajistit prostřednictvím věcného břemena ve váš prospěch, kdy závazek toto břemeno zřídit bude součástí darovací smlouvy,“ radí advokátka Mgr. Karolína Nová.

Věcné břemeno by mělo být v darovací smlouvě. Rozmyslete si to dobře, protože pokud se následně s novým majitelem nepohodnete a budete chtít vzít svůj dar zpátky, čeká vás docela náročný proces, který velmi často končí i u soudu a je nejen časově, ale i finančně náročný.

Darování majetku přímému příbuznému je osvobozeno od daně z nabytí nemovitosti, což platí i pro osobu, která s vámi ve společné domácnosti žila alespoň rok.

Darovací smlouvu můžete napsat podle obecného vzoru, následně musíte zařídit ověření podpisů (například na Czech Pointu) a vložení do katastru nemovitostí s návrhem na vklad vlastnického práva. Poplatek na katastru je 2 000 Kč.

Jestliže by takto nabytou nemovitost chtěl obdarovaný prodat, pak by měl počkat alespoň 10 let a nebo dva roky před prodejem v nemovitosti bydlet, protože pak nebude muset platit daň z příjmu z takového prodeje. Pokud byste stejnou nemovitost zdědili, pak by se do této doby započítala i doba, po kterou nemovitost vlastnil zemřelý.

 
Foto: fizkes, Shutterstock.com

Závěť je dobré sepsat u notáře, protože pak se dá jen velmi těžko zpochybnit

Napíšu závěť

To, jak bude s vaším majetkem nakládáno po vaší smrti, můžete určit sepsáním závěti nebo dědické smlouvy. Závěť je přitom nejčastějším způsobem. „Při jejím sepisování je vždy vhodné se obrátit na odborníka, tedy notáře či advokáta, neboť pomůže nejen s formálními náležitostmi, tedy aby byla závěť sepsána platně, ale též poradí při rozdělování majetku. Zejména v případě, že máte děti. Ty zákon vnímá jako neopominutelné dědice a (s výjimkou vydědění) je nezbytné, aby z dědictví získaly svůj zákonný díl,“ radí advokátka Petra Karbanová. V případě nezletilého potomka jsou to ¾ jeho zákonného dědického podílu a v případě zletilého potomka pak ¼ zákonného dědického podílu. Sice za služby odborníka zaplatíte, ale vaši závěť nebude moci nikdo formálně zpochybnit, neboť je považována za veřejnou listinu. Ušetříte tak dědicům možné budoucí spory o její pravosti.

I když sepíšete závěť, můžete si to následně rozmyslet a kdykoli napsat novou. Ta novější vždy ruší tu předchozí. I přes sepsanou závěť můžete majetek uvedený v závěti darovat, což ji také zruší, neboť není co dědit.

 

Co je lepší finančně?

„Pokud bychom se na jednotlivé možnosti dívali z čistě finančního hlediska, tedy toho, co je výhodnější pro obdarovaného nebo dědice, pak pak mezi příbuznými je darování za života výhodnější než odkázání majetku v závěti, neboť nebudou platit nic. V dědictví se hradí odměna notáři vypočítaná z výše děděného majetku. Mezi nepříbuznými osobami je to opačně, neboť by při darování hradili daň z příjmu, která odměnu notáře při dědickém řízení bude vždy převyšovat,“ shrnuje advokátka Karolína Nová.

V obou případech byste ale neměli zapomínat, že při získání majetku v hodnotě nad 5 milionů korun musíte tuto skutečnost oznámit finančnímu úřadu, i když nebudete hradit daň z příjmu. Pokud to neuděláte, hrozí vám pokuta.

Zdroj - Pro Ženy.

 

Vlastimil Dřímal
Autor: Vlastimil Dřímal

V realitách jsem od roku 2012. I mé předchozí pracovní aktivity byly spojené s úctou a profesionálním přístupem ke klientům.

Jako realitní makléř s využitím umělé inteligence je pro mě prioritou také bezpečnost a spolehlivost prodeje nemovitostí. S pomocí moderních technologií a pečlivého ověřování potenciálních kupujících, se zaručuji, že každý prodej probíhá bezpečně a s minimálním rizikem.

Díky umělé inteligenci a online nástrojům dokážu provádět důkladné kontroly kupujících, včetně ověřování jejich identity a finanční situace. Tím zajišťuji, že se naše transakce odehrávají s důvěryhodnými a seriózními zájemci. 

Práce realitního makléře mě skutečně baví a snažím se ji odvádět na špičkové úrovni.

Svým klientům vytvářím internetové stránky jejich nemovitostí s vlastní adresou.

Ukázky mé práce.: https://vlastimildrimal.cz/#stranky-nemovitosti

Točím video prohlídky, ukázku najdete zde: YouTube.

Nemovitosti lítám dronem. Drony nabízejí možnost ukázat vám svět z ptačí perspektivy a zachytit nádherné záběry z nevídaných úhlů.: Litame.eu

Využívám profesionálního fotografa, vytvářím video prohlídky nemovitostí, 3D půdorysy, pracuji na sociálních sítích... vše s jasným cílem. Prodat nemovitost za co nejvyšší cenu k plné spokojenosti.

Pro své klienty jsem přínosem. Nemovitosti dokáži prodávat aukčním způsobem.

Aukční server.:

Prodejzavíc.eu

Příklad mého prvního úspěšného aukčního prodeje z roku 2018 najdete zde.:

Prodej RD Ruda pod Pradědem

Výběd dalších úspěšných aukčních prodejů.:

Prodej apartmánu Malá Morávka

Prodej Lázeňského apartmánu

Proč vznikly tyto stránky?

Abych zde prezentoval, že když dva dělají totéž, nikdy to není totéž. Je všeobecně známo, že rozdíl mezi makléři je řekněme nemalý.

Prosím, přečtěte si mé tipy a články.: https://vlastimildrimal.cz/#clanky Věřím, že vám tyto informace pomohou v rozhodování a že si pro prodej nemovitosti zvolíte tu správnou cestu.

Za každým prodejem nemovitosti se totiž skrývá lidský příběh. A to je důvod, proč by nikdo neměl tak důležitý životní krok podceňovat. Ani prodávající, ani makléř.

Záleží mi na odvedení špičkové práce a na spokojenosti klienta. A dbám na svém dobrém jménu a pověsti. Za mě pak hovoří reference spokojených klientů.

Baví mě reality, je to o výzvách. :)

Pokud budete mít zájem využít mé služby při prodeji vaši nemovitosti.

Stačí vyplnit kontaktní formulář, nebo mi zavolejte, moje telefonní číslo je 777 613 774

Pokud Vás má práce zaujala, zvu Vás na kávu.

vlastimil_drimal-removebg-preview

Vlastimil Dřímal
Průvodce Nemovitostí 

Mobil: +420 777 613 774
www: VlastimilDrimal.cz

FB: VlastimilDřímal
Email: vlastadrimal@gmail.com

rr_2022_okres

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


trzni_oceneni_022023

Chcete znát skutečnou hodnotu své nemovitosti v dnešní době?

Zdarma a nezávazně vám vypracuji tržní ocenění vašeho nemovitého majetku.

Kontaktujte mne.