Jsou ceny nemovitostí nadhodnocené?
12. 08. 2021

Jsou ceny nemovitostí nadhodnocené?

Česká národní banka uvádí, že jí zveřejněná čísla jsou často nesprávně interpretována. A navíc uvádění jednoho údaje je příliš zjednodušující. Banka sleduje v tomto směru (veřejně) jen ceny bytů. Vychází totiž s cen za metr čtvereční a to lze provádět jen u bytů. U rodinných domů, kde část ceny tvoří i cena za pozemek a část za případné další části nemovitosti, je tento způsob určování cen obtížný, takže se veřejně nesleduje.

Pro výpočet používá banka dva způsoby. Takzvaný obezřetnostní, který sleduje pořízení bytu pro vlastní bydlení převážně z hypotečního úvěru. Druhý valuační přístup hodnotí ceny podle jejich fundamentální hodnoty  i podle budoucích příjmů z nájemného. Tento přístup tak sleduje především investiční nemovitosti, u kterých se předpokládá, že kupující je částečně financuje z vlastních zdrojů a částečně z hypotečního úvěru.

Obezřetnostní a valuační přístup

V prvním případě počítá s mediánovou domácností (nikoliv z celé populace, ale z žadatelů o hypotéky). Pokud křivka ukazuje nadhodnocení, tak mediánová rodina podstupuje vyšší riziko, že nebude schopna úvěr splácet. Odvíjí se to od rostoucí výše úrokových sazeb a rizika případného poklesu cen.

V druhém případě nadhodnocení znamená, že kupující jsou příliš optimističtí ve vývoji ekonomiky a příjmu z nájemného, respektive že dochází ke spekulativnímu nakupování nemovitostí.

Oba přístupy mají odlišné výsledky, což ukazuje první graf. Modrá křivka ukazuje obezřetnostní přístup, červená pak valuační. Z křivek je patrné, že po roce 2009, tedy s nástupem ekonomické krize ceny nejprve stagnovaly a až poté přišel jejich pokles. Od roku 2016 pak dochází k jejich nepřetržitému růstu. Křivky mají podobný průběh, ale liší se v míře hodnoty nadhodnocení nebo podhodnocení.

Velké regionální rozdíly

Česká národní banka zároveň upozorňuje, že samozřejmě počítá s určitým výhledem vývoje celé ekonomiky, ale to neznamená, že nutně musí dojít k výrazné redukci cen. Podle banky je takový scénář spíš nepravděpodobný, ale k určité redukci dojít může. A to z důvodu rostoucích úrokových sazeb, zpomalení ekonomiky či poklesu příjmů.

Banka zároveň upozorňuje, že graf zohledňuje Českou republiku jako celek, ale situace je v jednotlivých regionech rozdílná. K největšímu růstu cen nemovitostí a tedy z nadhodnocení jejich cen dochází především v Praze a v Brně. Jenže tyto regiony tvoří téměř tři čtvrtiny realitního trhu. Situace v jiných regionech může být velmi odlišná, v mnoha z nich jsou naopak současné ceny nemovitostí značně podhodnocené.

To ukazuje druhý graf, podle kterého jsou výrazně podhodnocené ceny bytů v karlovarském, moravskoslezském a ústeckém kraji, kde jsou i 40 procent pod jejich fundamentální hodnotou. Celkově pak Česká národní banka upozorňuje, že všechna data jsou zprůměrovaná a že i v jednotlivých městech se situace může výrazně lišit podle umístění bytu a dalších jeho parametrů.

Zdroj - Realitakroku.cz

Vlastimil Dřímal
Autor: Vlastimil Dřímal

V realitách jsem od roku 2012. I mé předchozí pracovní aktivity byly spojené s úctou a profesionálním přístupem ke klientům.

Práce realitního makléře mě skutečně baví a snažím se ji odvádět na špičkové úrovni.

Svým klientům vytvářím internetové stránky jejich nemovitostí s vlastní adresou.

Ukázky mé práce.: https://vlastimildrimal.cz/#stranky-nemovitosti

Točím video prohlídky, ukázku najdete zde: YouTube.

Využívám profesionálního fotografa, vytvářím video prohlídky nemovitostí, 3D půdorysy, pracuji na sociálních sítích... vše s jasným cílem. Prodat nemovitost za co nejvyšší cenu k plné spokojenosti.

Pro své klienty jsem přínosem. Nemovitosti dokáži prodávat aukčním způsobem.

Aukční server.:

Prodejzavíc.eu

Příklad mého prvního úspěšného aukčního prodeje z roku 2018 najdete zde.:

Prodej RD Ruda pod Pradědem

Výběd dalších úspěšných aukčních prodejů.:

Prodej apartmánu Malá Morávka

Prodej Lázeňského apartmánu

Proč vznikly tyto stránky?

Abych zde prezentoval, že když dva dělají totéž, nikdy to není totéž. Je všeobecně známo, že rozdíl mezi makléři je řekněme nemalý.

Prosím, přečtěte si mé tipy a články.: https://vlastimildrimal.cz/#clanky Věřím, že vám tyto informace pomohou v rozhodování a že si pro prodej nemovitosti zvolíte tu správnou cestu.

Za každým prodejem nemovitosti se totiž skrývá lidský příběh. A to je důvod, proč by nikdo neměl tak důležitý životní krok podceňovat. Ani prodávající, ani makléř.

Záleží mi na odvedení špičkové práce a na spokojenosti klienta. A dbám na svém dobrém jménu a pověsti. Za mě pak hovoří reference spokojených klientů.

Můj profesní web u Reality 11 má tuto adresu.: https://www.reality11.cz/drimal

Baví mě reality, je to o výzvách. :)

Pokud budete mít zájem využít mé služby při prodeji vaši nemovitosti.

Stačí vyplnit kontaktní formulář, nebo mi zavolejte, moje telefonní číslo je 777 613 774

Pokud Vás má práce zaujala, zvu Vás na kávu.

vlastimil_drimal-removebg-preview

Vlastimil Dřímal
Průvodce Nemovitostí 

Mobil: +420 777 613 774
www: VlastimilDrimal.cz

FB: VlastimilDřímal
Email: vlastadrimal@gmail.com

rr_2020_okres

Stáhněte si zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů