Když UFO „přiletělo“ do Norska, udělali si z něj letní chatu pro hosty.
06. 12. 2021

Když UFO „přiletělo“ do Norska, udělali si z něj letní chatu pro hosty.

Dům Futuro má tvar rotačního elipsoidu připomínající létající talíř. Navrhl jej v šedesátých letech minulého století finský architekt Matti Suronen., který si založil vlastní projekční kancelář Casa Finlandia. 

Branku z kovových kruhů vyrobil Halvorův otec.

Branku z kovových kruhů vyrobil Halvorův otec.

 

Věnoval se návrhům zejména z umělé pryskyřice a sklolaminátu. Jeho domy Futuro a Venturo, které pojal jako stavebnice z lehkých umělohmotných dílců, byly určené jako snadno přenosné dočasné rekreační objekty.

V roce 1971 takové UFO „přistálo“ na jihu Norska, nedaleko místa, kde vyrůstal Halvor Bakke a kde jeho rodiče dodnes bydlí. Už tehdy ho neobvyklý dům zaujal. Dnes je Futuro, kterých vznikla celá stovka, v celém Norsku jediný, jinde ve světě byste jich našli ještě 59.

 
 

Na designové ikony se nesahá

Zatímco na interiér letního domu se Halvor netroufl sáhnout (vždyť jde o už o designovou ikonu), okolí nechal bez milosti vyklidit. Tedy odstranit náletovou zeleň, upravit plochu a položit travní koberec. Jen barva UFO se radikálně změnila, povrch nyní tvoří černá metalická fólie. Odvlhčovač umístěný do interiéru zase vyřešil problém s nadbytečnou vlhkostí, které se majitelé jen těžko zbavovali.

Cestičky ze štěrku a drobných valounků doplnily betonové dlaždice ve tvaru oválu připomínající okna UFO. Gustav postavil novou „zaoblenou“ terasu pro letní kuchyň, kterou včetně jídelního stolu kryje obrovitý slunečník s průměrem osm metrů.

Dům Futuro navrhl finský architekt Matti Suronen v šedesátých letech minulého století, celkem jich vzniklo 100. Dnes už jich existuje jen 60, v Norsku je jediné.
Dům Futuro navrhl finský architekt Matti Suronen v šedesátých letech minulého století, celkem jich vzniklo 100.
Vstup bohužel nešel zevnitř zamknout, a tak každou chvilku se podívat dovnitř nezvaní zvědaví hosté.
Interiér UFO už dnes představuje designovou ikonu, proto jej Halvor ponechal v původní podobě.
Uvnitř UFO nechybí ani malá kuchyňka.

Vznikla i další kruhová terasa na místě staré, kterou si vzal na starost Ole. Na jedné straně ji symbolicky odděluje od dalšího prostoru zástěna z nepravidelně pospojovaných latí, ke které Oleho inspirovalo Ptačí hnízdo, olympijský stadion v Pekingu. 

Motiv kruhu a oválu se opakuje všude v okolí UFO. Dokonce i branku tvoří kovové kruhy. Vyrobil ji Halvorův otec. Společně se stromky tvořícími živý plot jasně naznačuje kolemjdoucím, že jejich cesta končí, vstoupili by na soukromý pozemek. Majitelky si totiž stěžovaly, že k nim každou chvilku někdo vstoupí do domu: poklop sloužící po spuštění jako schody nelze totiž zevnitř uzavřít, zámek se rozbil.

Místo původního posezení vytvořil Ole novou kruhovou terasu s krbem, zadní...

Místo původního posezení vytvořil Ole novou kruhovou terasu s krbem, zadní stěna připomíná Ptačí hnízdo olympijského stadionu v Pekingu.

 

Majitele potěšila i venkovní sprcha, v domě sice jedna je, ale jakmile se někdo začne mýt, voda zaplaví chodbičku. Buď architekt podcenil potřebu hygieny, nebo dům nestojí úplně rovně. 

Zato teď lze domu dodat téměř kosmický nádech, protože Halvor umístil pod UFO osvětlení, u něhož lze měnit i barvu, ovládání je samozřejmě dálkové. Solární světla osvětlují zase cestu k domu nebo vysoký dub vedle něj.

Úspěšný sen

Nové díly Norských domů snů můžete sledovat na Prima Zoom vždy v neděli od 20:00, reprízy jsou každou středu v 15:55. Seriál Jak se staví sen à la chata má v norštině originální název – Eventyrlig Oppusssing, což lze přeložit jako „dobrodružné zlepšení domova“.

Do nové série se přihlásily tisíce lidí, ale jen málokdo uspěje: pro výběr je důležité, aby se proměna stihla do šesti dnů a byla něčím zvláštním, standardní staré dřevěné chaty tak už nemají prakticky šanci. Veškeré náklady jdou za produkcí pořadu a jeho sponzory.

Spodní sedák křesel lze vysunout a vznikne lůžko.

Spodní sedák křesel lze vysunout a vznikne lůžko.

 

Halvor Bakke

* 30. října 1970

Je norskou televizní osobností a expertem na interiérový design. Svou profesní kariéru zahájil jako stevard. Pracoval pro různé společnosti, například i jako redaktor v časopise. Založil a provozuje vlastní designérskou firmu a od roku 2004 vystupuje v různých televizních pořadech. Jeden z nich má v překladu opravdu zajímavý název: „Norská nejošklivější místnost“. Halvor vyrostl ve venkovské oblasti na jihu Norska. Nyní žije na malé farmě poblíž usedlosti, kde se narodil, asi 100 km od Osla.

Zdroj: https://www.idnes.cz/bydleni/na-navsteve/norske-domy-snu-ufo-jako-letni-dum-halvor-bakke.A211203_145704_dum_osobnosti_rez

 

Vlastimil Dřímal
Autor: Vlastimil Dřímal

V realitách jsem od roku 2012. I mé předchozí pracovní aktivity byly spojené s úctou a profesionálním přístupem ke klientům.

Práce realitního makléře mě skutečně baví a snažím se ji odvádět na špičkové úrovni.

Svým klientům vytvářím internetové stránky jejich nemovitostí s vlastní adresou.

Ukázky mé práce.: https://vlastimildrimal.cz/#stranky-nemovitosti

Točím video prohlídky, ukázku najdete zde: YouTube.

Využívám profesionálního fotografa, vytvářím video prohlídky nemovitostí, 3D půdorysy, pracuji na sociálních sítích... vše s jasným cílem. Prodat nemovitost za co nejvyšší cenu k plné spokojenosti.

Pro své klienty jsem přínosem. Nemovitosti dokáži prodávat aukčním způsobem.

Aukční server.:

Prodejzavíc.eu

Příklad mého prvního úspěšného aukčního prodeje z roku 2018 najdete zde.:

Prodej RD Ruda pod Pradědem

Výběd dalších úspěšných aukčních prodejů.:

Prodej apartmánu Malá Morávka

Prodej Lázeňského apartmánu

Proč vznikly tyto stránky?

Abych zde prezentoval, že když dva dělají totéž, nikdy to není totéž. Je všeobecně známo, že rozdíl mezi makléři je řekněme nemalý.

Prosím, přečtěte si mé tipy a články.: https://vlastimildrimal.cz/#clanky Věřím, že vám tyto informace pomohou v rozhodování a že si pro prodej nemovitosti zvolíte tu správnou cestu.

Za každým prodejem nemovitosti se totiž skrývá lidský příběh. A to je důvod, proč by nikdo neměl tak důležitý životní krok podceňovat. Ani prodávající, ani makléř.

Záleží mi na odvedení špičkové práce a na spokojenosti klienta. A dbám na svém dobrém jménu a pověsti. Za mě pak hovoří reference spokojených klientů.

Můj profesní web u Reality 11 má tuto adresu.: https://www.reality11.cz/drimal

Baví mě reality, je to o výzvách. :)

Pokud budete mít zájem využít mé služby při prodeji vaši nemovitosti.

Stačí vyplnit kontaktní formulář, nebo mi zavolejte, moje telefonní číslo je 777 613 774

Pokud Vás má práce zaujala, zvu Vás na kávu.

vlastimil_drimal-removebg-preview

Vlastimil Dřímal
Průvodce Nemovitostí 

Mobil: +420 777 613 774
www: VlastimilDrimal.cz

FB: VlastimilDřímal
Email: vlastadrimal@gmail.com

rr_2020_okres

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů