Nabídka bytů v Olomouckém kraji je rekordní, lidé je berou jako investici.
09. 03. 2023

Nabídka bytů v Olomouckém kraji je rekordní, lidé je berou jako investici.

Navíc v celokrajském měřítku poklesly ceny, byť velmi mírně. Vyplývá to z ověřených dat, jež poskytl portál Reality.iDNES.cz ve spolupráci s CEMAP cenové mapy a projektem Realiťák roku.

Nabídka bytů je mnohde rekordní, naopak zájem oproti minulým letům výrazně poklesl. „Hypoteční trh se u nás propadl za posledních několik kvartálů o 76 procent,“ vyčíslil Adam Šimoník, který se jako majitel olomoucké realitní kanceláře Adam Šimoník Reality dostal mezi nejlepší v soutěži Realiťák roku 2022.

Pokles cen po dvou letech

Průměrná cena za metr čtvereční plochy bytu v regionu se podle údajů serveru Reality.iDNES.cz za loňský rok snížila o více než dvě procenta na 53 600 korun. Předtím dva roky výrazně rostla. V roce 2020 o 19,3 procenta, o rok později o rekordních 36,6 procent.

Reality iDNES.cz

Chcete si pořídit byt či dům? Vybírejte z široké nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Výběr je nyní výrazně vyšší než v minulých letech. „Ve stejnou dobu před rokem bylo v Olomouci a nejbližším okolí v nabídce do dvaceti bytů 3+1, teď jich máme víc než sto. Takovou nabídku v tomto období nepamatuji,“ porovnal Šimoník.

Podobná situace zavládla i v dalších částech kraje. „V Prostějově je nyní v nabídce přibližně 130 bytů, což je rekordní číslo,“ informoval jednatel prostějovské realitní kanceláře Era RealPatria Pavel Beregsázi, další úspěšný makléř soutěže Realiťák roku 2022.

„Procentní nárůst nabídky bytů za loňský rok v okresech Olomouc a Prostějov je jeden z největších v České republice,“ potvrdil generální ředitel serveru Reality.iDNES.cz Petr Makovský.

Byty ve slevě

Nabídka meziročně stoupla o 177 procent. Naopak se pořád prodává méně. To nahrává slevám. Dříve se prodávaly zlevněné byty jen málo. V současnosti vzrostla jejich nabídka oproti nabídkové ceně o 209 procent.

„Dřív přišlo na prohlídku bytu první den třeba osm lidí, dělaly se aukce a ceny se navyšovaly, přesto bylo prodáno během několika dní. Teď si klienti dopředu stanovují podmínky, za jakých jsou ochotni koupit. To se dřív nestávalo,“ popsal Beregsázi.

Loni se cenový vývoj v kraji zlomil v prvních měsících roku. „V roce 2022 se snažily ceny bytů v regionu ještě růst, potom začaly mírně padat,“ připomněl šéf portálu Cenové mapy Ondřej Hon. „Ve třetím čtvrtletí jsme se dostali na strop cen. Teď je to o stagnaci,“ dodal Šimoník.

Na hypotéku lidé kupují jen minimum bytů

Makléři v regionu se shodují, že většina nyní kupovaných bytů slouží novým majitelům jako investice, tedy k dalšímu pronájmu.

„Lidé mají zájem prodávat, ale jen minimum bytů se prodá na hypotéku. Teď kupují především ti, kdo mají hotovost a neřeší tím otázku vlastního bydlení, ale uložení svých úspor,“ sdělil Beregsázi.

Makléře překvapil nárůst nabídky i poptávky na přelomu let 2022/2023. V jiných letech je totiž velmi slabá. „Lidé v jiných letech odkládají řešení své bytové situace až na později. Letos je ale situace jiná. Už v prvních týdnech sledujeme oživení zájmu,“ podotkl Šimoník.

„Leden je letos nezvyklý, oživuje se poptávka. Jinak začátek roku bývá výrazně slabší. Signalizuje to fakt, že by se realitní trh mohl znovu nastartovat,“ odhadl Beregsázi.

 
 

K oživení prodeje bytů může napomoci také růst činží. „Loni vzrostly o dvacet až třicet procent, protože poptávka po nájemním bydlení roste. Rozdíl mezi vlastním a nájemním bydlením už není tak výrazný. Proto si nemyslím, že ceny prodávaných bytů ještě nějak výrazně spadnou,“ vysvětlil Hon.

Generální ředitel serveru Reality.iDNES.cz Makovský vidí současnou dobu jako vhodnou ke koupi bytu. „Dá se říct, že nejlepší prostor pro nakupování právě nastal,“ uvedl. Pokud ale poptávka výrazně vzroste, může to vést také k růstu cen, i když podle makléřů už nebude nijak vysoký.

 

Zdroj: Idnes.cz.

 

Vlastimil Dřímal
Autor: Vlastimil Dřímal

V realitách jsem od roku 2012. I mé předchozí pracovní aktivity byly spojené s úctou a profesionálním přístupem ke klientům.

Práce realitního makléře mě skutečně baví a snažím se ji odvádět na špičkové úrovni.

Svým klientům vytvářím internetové stránky jejich nemovitostí s vlastní adresou.

Ukázky mé práce.: https://vlastimildrimal.cz/#stranky-nemovitosti

Točím video prohlídky, ukázku najdete zde: YouTube.

Nemovitosti lítám dronem. Drony nabízejí možnost ukázat vám svět z ptačí perspektivy a zachytit nádherné záběry z nevídaných úhlů.: Litame.eu

Využívám profesionálního fotografa, vytvářím video prohlídky nemovitostí, 3D půdorysy, pracuji na sociálních sítích... vše s jasným cílem. Prodat nemovitost za co nejvyšší cenu k plné spokojenosti.

Pro své klienty jsem přínosem. Nemovitosti dokáži prodávat aukčním způsobem.

Aukční server.:

Prodejzavíc.eu

Příklad mého prvního úspěšného aukčního prodeje z roku 2018 najdete zde.:

Prodej RD Ruda pod Pradědem

Výběd dalších úspěšných aukčních prodejů.:

Prodej apartmánu Malá Morávka

Prodej Lázeňského apartmánu

Proč vznikly tyto stránky?

Abych zde prezentoval, že když dva dělají totéž, nikdy to není totéž. Je všeobecně známo, že rozdíl mezi makléři je řekněme nemalý.

Prosím, přečtěte si mé tipy a články.: https://vlastimildrimal.cz/#clanky Věřím, že vám tyto informace pomohou v rozhodování a že si pro prodej nemovitosti zvolíte tu správnou cestu.

Za každým prodejem nemovitosti se totiž skrývá lidský příběh. A to je důvod, proč by nikdo neměl tak důležitý životní krok podceňovat. Ani prodávající, ani makléř.

Záleží mi na odvedení špičkové práce a na spokojenosti klienta. A dbám na svém dobrém jménu a pověsti. Za mě pak hovoří reference spokojených klientů.

Baví mě reality, je to o výzvách. :)

Pokud budete mít zájem využít mé služby při prodeji vaši nemovitosti.

Stačí vyplnit kontaktní formulář, nebo mi zavolejte, moje telefonní číslo je 777 613 774

Pokud Vás má práce zaujala, zvu Vás na kávu.

vlastimil_drimal-removebg-preview

Vlastimil Dřímal
Průvodce Nemovitostí 

Mobil: +420 777 613 774
www: VlastimilDrimal.cz

FB: VlastimilDřímal
Email: vlastadrimal@gmail.com

rr_2022_okres

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


trzni_oceneni_022023

Chcete znát skutečnou hodnotu své nemovitosti v dnešní době?

Zdarma a nezávazně vám vypracuji tržní ocenění vašeho nemovitého majetku.

Kontaktujte mne.