Orná půda bude pořád jenom cennější.
28. 06. 2022

Orná půda bude pořád jenom cennější.

Pozemky za 10 let zdražily i dvojnásobněFinance
 
Pozemky za 10 let zdražily i dvojnásobně

Průměrná tržní cena zemědělské půdy podle analýzy společnosti Farmy.cz za loňský rok přesáhla 29 Kč za metr čtvereční, což představuje meziroční nárůst o 16 procent. Překvapovala zejména dynamika. Vzrůst cen o 7,4 procenta ve třetím čtvrtletí 2021 byl totiž nejvyšším čtvrtletním růstem od roku 2017.

U nejkvalitnějších půd a pozemků vhodných parametrů, případně u pozemků v blízkosti velkých měst pak ceny loni přesahovaly i 50 Kč/m2. Za letošní pololetí ovšem ceny, soudě podle veřejných nabídek, už zase povyskočily.

Co cenu zvyšuje
 • zemědělské pozemky poblíž větších měst
 • nadprůměrně kvalitní
 • ucelenější parcely v jedné lokalitě
 • potenciálně stavební pozemky
 • pozemek s možným jiným než zemědělským využitím
Co cenu snižuje
 • zemědělsky nevyužívané
 • trvalé travní porosty (až o 40 % nižší)
 • velmi drobné nebo špatně přístupné
 • znehodnocené (eroze, znečištění)
 • menšinový spoluvlastnický podíl
 • nevýhodná pachtovní smlouva
Zdroj: cenova-mapa-pudy.cz

Nejdražší zemědělské pozemky jsou v okolí Prahy, dále pak v okresech Olomouc, Hradec Králové, Kolín, Mladá Boleslav. Dražší jsou i zemědělské pozemky v blízkosti hranic s Bavorskem a Rakouskem, zejména v okresech Tachov a Cheb.

Kolem Nymburku, jehož okolí je rovinaté a tradičně zemědělské, je podle cenové kalkulačky Farmy.cz cenové rozpětí mezi 35 a 47 Kč/m2. V okrese Písek pak 32 až 44 Kč/m2, v Blansku 29 až 39 Kč/ m2, Chotěboři 28 až 38 Kč/m2, u Loun 32 až 43 Kč/m2.

Finanční poradna: Na co si dát pozor při koupi stavebního pozemkuFinance
 
Finanční poradna: Na co si dát pozor při koupi stavebního pozemku

Cenová rozpětí se mohou lišit i v rámci jedné oblasti. Zatímco například kolem Sedlčan se podle kalkulačky Farmy.cz pohybují ceny orné půdy od 29 do 39 Kč/m2, tak v nedaleké Radíči je to 26 až 35 Kč/m2.

Brdy: 24 656 m2 za dva miliony.

Například na serveru Sreality. cz se aktuálně nabízí v celé ČR k prodeji více než tisíc polí s celkovou výměrou od 10 tisíc metrů čtverečních výše. Od dvaceti tisíc metrů čtverečních jich z toho je kolem 540.

Například za 3/4 polí o celkové výměře 24 300 m2 v Jankově na Benešovsku požaduje prodávající 900 tisíc korun, tedy zhruba 37 Kč/m2.

Ucelené pozemky bez spoluvlastníků v Hostomicích pod Brdy v okrese Beroun mají 24 656 m2 a cenovka hlásá 2 330 000 Kč (95 Kč za m2).
Relativně velké sousto, ovšem s výhledem na velký zisk někdy v budoucnu, je nabídka polí o celkové výměře 174 477 m2 v Břeclavi a Ladné (Jihomoravský kraj).

„Jedinečná investiční příležitost. Část pozemků je vedena jako koridor územní rezervy pro možné budoucí umístění dopravní infrastruktury a některé pozemky jsou vedeny jako zastavěné území,“ uvádí makléřka ze společnosti Přímý prodej půdy. Cena činí 12 250 000 Kč (70 Kč za m2).

V Toužimi se nabízí jedna čtvrtina na polích o rozloze 33 752 m2 za 1 215 072 Kč (36 Kč za m2). Ovšem pozemky o celkové výměře 54 742 m2 u obce Pila rovněž na Karlovarsku, které jsou prodávány jako celek bez spoluvlastníků, už stojí 5 560 000 Kč (102 Kč za m2).

„Zájem o akvizice farem a zemědělských společností se zvýšil, přičemž celková nabídka zemědělské půdy v roce 2021 mírně klesla. Prodej se zrychluje. Zvýšená poptávka po nákupu je zejména od nezemědělských investorů,“ konstatovala analýza Farmy.cz.

Zatímco od roku 2014 podíl nezemědělských investorů na převodech půdy realizovaných za tržní ceny trvale klesal a stále více převažovali zemědělci, v roce 2020 se tento trend podle Farmy.cz obrátil a už v roce 2021 činil podíl nezemědělských investorů 48 procent.

Zdroj - Novinky.cz

 

Vlastimil Dřímal
Autor: Vlastimil Dřímal

V realitách jsem od roku 2012. I mé předchozí pracovní aktivity byly spojené s úctou a profesionálním přístupem ke klientům.

Práce realitního makléře mě skutečně baví a snažím se ji odvádět na špičkové úrovni.

Svým klientům vytvářím internetové stránky jejich nemovitostí s vlastní adresou.

Ukázky mé práce.: https://vlastimildrimal.cz/#stranky-nemovitosti

Točím video prohlídky, ukázku najdete zde: YouTube.

Využívám profesionálního fotografa, vytvářím video prohlídky nemovitostí, 3D půdorysy, pracuji na sociálních sítích... vše s jasným cílem. Prodat nemovitost za co nejvyšší cenu k plné spokojenosti.

Pro své klienty jsem přínosem. Nemovitosti dokáži prodávat aukčním způsobem.

Aukční server.:

Prodejzavíc.eu

Příklad mého prvního úspěšného aukčního prodeje z roku 2018 najdete zde.:

Prodej RD Ruda pod Pradědem

Výběd dalších úspěšných aukčních prodejů.:

Prodej apartmánu Malá Morávka

Prodej Lázeňského apartmánu

Proč vznikly tyto stránky?

Abych zde prezentoval, že když dva dělají totéž, nikdy to není totéž. Je všeobecně známo, že rozdíl mezi makléři je řekněme nemalý.

Prosím, přečtěte si mé tipy a články.: https://vlastimildrimal.cz/#clanky Věřím, že vám tyto informace pomohou v rozhodování a že si pro prodej nemovitosti zvolíte tu správnou cestu.

Za každým prodejem nemovitosti se totiž skrývá lidský příběh. A to je důvod, proč by nikdo neměl tak důležitý životní krok podceňovat. Ani prodávající, ani makléř.

Záleží mi na odvedení špičkové práce a na spokojenosti klienta. A dbám na svém dobrém jménu a pověsti. Za mě pak hovoří reference spokojených klientů.

Můj profesní web u Reality 11 má tuto adresu.: https://www.reality11.cz/drimal

Baví mě reality, je to o výzvách. :)

Pokud budete mít zájem využít mé služby při prodeji vaši nemovitosti.

Stačí vyplnit kontaktní formulář, nebo mi zavolejte, moje telefonní číslo je 777 613 774

Pokud Vás má práce zaujala, zvu Vás na kávu.

vlastimil_drimal-removebg-preview

Vlastimil Dřímal
Průvodce Nemovitostí 

Mobil: +420 777 613 774
www: VlastimilDrimal.cz

FB: VlastimilDřímal
Email: vlastadrimal@gmail.com

rr_2020_okres

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů