Pandemie dostupné bydlení nezařídí, říkají experti. Ceny neklesnou a bytů nepřibude
27. 03. 2020

Pandemie dostupné bydlení nezařídí, říkají experti. Ceny neklesnou a bytů nepřibude

Na snížení základních sazeb by mohly s určitým zpožděním zareagovat i ty hypoteční, což by za normálních okolností přimělo lidi k nákupu bydlení a uzavření hypotéky. Podle generálního ředitele developerské společnosti Ekospol Evžena Korce k tomu však v této situaci nedojde. 

Korec sice pro Aktuálně.cz připomněl, že letošní únor představoval pro banky z hlediska objemu poskytnutých hypoték druhý nejúspěšnější měsíc v historii po únoru 2017, kvůli pandemii šlo ale podle něj na dlouhou dobu zřejmě o poslední takto pozitivní čísla.

"Některé banky kvůli koronaviru výrazně omezily provoz a také zákaz volného pohybu obyvatel bude mít dopad na množství uzavřených hypoték minimálně po dobu platnosti těchto omezení," nechal se slyšet Korec. 

"Ani poté však banky nečekají žádné hypoteční žně. Dá se totiž očekávat příchod recese, otázkou pouze je, jak velká bude. Spousta firem kvůli zavřenému provozu zkrachuje, vzroste i nezaměstnanost. Prodeje bytů a domů proto budou stagnovat, zájem o koupi nemovitosti nebude příliš velký. Lidé budou mít spíše existenční starosti a nákladné investice, mezi které patří i pořízení nového bydlení, odloží na později," předvídá expert.

Před výrazným hospodářským poklesem, a tedy sníženou poptávkou po hypotékách varuje i analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. "Protože přijde recese, jak míní trh, nebude ani takový zájem právě o hypotéky čili o investice do vlastního bydlení. Jelikož trh hledí dopředu, zlevňují tržní úroky už nyní," sdělil Kovanda.

Nemovitosti by už nemusely zdražovat

Podle některých analytiků by ekonomické dopady pandemie mohly také zahýbat s vysokými cenami nemovitostí, které jsou v současné době pro řadu obyvatel Česka překážkou při hledání bydlení. Zatím jde nicméně spíše o odhady. Záleží také na tom, jak dlouho krize kolem koronaviru potrvá a jak závažně se podepíše na české ekonomice. 

Poměrně velká část expertů se ale shoduje, že by se ceny nemovitostí mohly zastavit a už se dál nezvyšovat, jako se to dělo v posledních letech. Domnívá se tak například Martin Březina, jenž spoluzaložil službu Ideální nájemce.cz, která pomáhá pronajímat byty v Praze, Brně, Olomouci a Plzně. Podle něj je už teď jasné, že realitní trh zaznamená v letošním roce propad. Pro zájemce o bydlení to bude podle Březiny znamenat právě zafixování cen, které v minulých letech poměrně výrazně rostly. 

Ke snížení cen zejména ve velkých městech se ale odborníci staví spíš skepticky. Podle analytika UniCreditBank Patrika Rožumberského bude pro případný pokles, nikoliv pouze stagnaci, rozhodující, zda se sníží poptávka natolik, že na trhu nastane převis bytů. "Celorepublikově vidím pokles cen bytů jako reálný, měl by však být jen mělký a přechodný," odhaduje Rožumberský. 

Podle Kovandy by zejména při dramatičtějším průběhu "koronavirové recese" v ČR mohl trh s byty výrazně ochabnout až zamrznout. "Lidé prostě nebudou ochotni dávat v době ekonomického útlumu leckdy horentní sumy za nemovitost. Ruku v ruce s tím poleví tlak na růst cen nemovitostí. Zejména nemovitosti v méně atraktivních lokalitách, jako jsou sídliště či periférie měst, budou zlevňovat," míní Kovanda.

V atraktivních lokalitách je ale i podle něj třeba počítat s cenovou stagnací. Celkově očekává, že ceny nemovitostí v souhrnu neklesnou o více než deset procent.

Předražené neprodejné ležáky

Také Korec z developerské společnosti Ekospol upozorňuje, že nové byty, které už jsou na trhu, podle něj nezlevní. Společnosti je podle něj stavěly za vysoké náklady, a tak s cenou údajně nemohou jít příliš dolů.

To je možná i důvod, proč i v době nejnapnutější poptávky po bydlení měly developerské společnosti v zásobě několik tisíc hotových neprodaných bytů. 

"Jedinou výjimkou jsou předražené byty s cenou vyšší než 120 tisíc korun za metr čtvereční, které nemají vlastnosti luxusních bytů. Ty zůstanou dlouhodobě neprodejné. U nich vidím prostor ke zlevnění. Otázkou však je, zda k tomu prodávající opravdu přistoupí," doplnil Korec. 

Podle developera hrozí, že se naopak ještě sníží už tak nízká nabídka dostupných bytů, protože stavební firmy kvůli koronaviru výrazně omezují činnost, některé ji dokonce přerušily. "Pokud by to trvalo příliš dlouho, mohlo by to ohrozit projekty, jejichž stavba měla začít v následujících týdnech a měsících. Už tak nízká nabídka dostupných bytů nejspíš ještě klesne a k dispozici budou jen předražené neprodejné ležáky," myslí si Korec.

Dlouhodobou nedostatečnou výstavbu bytů jako problém, který koronavirová pandemie těžko vyřeší, zmiňuje i obchodní ředitel realitní kanceláře Bidli Roman Weiser. Vylučuje, že by hospodářské dopady nákazy vedly ke zlevnění bytů. Podle něj lze v následujících měsících počítat pouze s cenovou stagnací a také s prodloužením průměrné doby prodeje. 

"V současné době není předpoklad k tomu, aby se na trhu náhle objevilo velké množství nemovitostí, které by ceny srazilo. Jedině kdyby své nemovitosti začali panicky prodávat investoři, kteří je krátkodobě pronajímají turistům. Podle mne by byli sami proti sobě, neboť by zvýšením nabídky jejich nemovitosti ztratily na ceně a oni by prodělali," domnívá se Weiser.

Zákaz Airbnb? Realitky překypují nabídkami

Právě krátkodobé pronájmy turistům, konkrétně ty přes platformu Airbnb, vláda koncem minulého týdne zakázala. To se dotklo zejména Prahy, kde bylo podle statistik až třináct tisíc nabídek krátkodobých pronájmů. Zákaz se záhy projevil na realitních serverech, na nichž skokově vzrostl počet nabízených bytů k pronájmu.

"Celorepublikově stoupl v březnu počet nabízených bytů na pronájem o 16 procent, v Praze pak dokonce o 44 procent, což je v porovnání s předchozím rokem o více než polovinu," sdělil František Brož, mluvčí společnosti Bezrealitky.cz, která poskytuje pronájmy a prodeje nemovitostí. Podle něj je portál Bezrealitky denně bohatší o téměř třicet nabídek.

Podobná je situace také u dceřiného projektu Bezrealitky Nájem. Ten slouží ke kompletní správě svěřených bytů a majitelům garantuje proplácení nájmu i v případě, kdy je byt neobsazen. V průběhu března se na něj obrátilo pětkrát více zájemců než v předchozím měsíci. Zájem je především o správu luxusnějších bytů v pražském centru nebo středním městě.

"Nabízené byty mají však jedno společné. Jsou to nereálné představy jejich majitelů o zhodnocení v rámci běžného nájemního vztahu. Ceny, za které byty nabízí, jsou často výrazně vyšší, než je běžná nabídka. Jasně se ukazuje, jak moc krátkodobé pronájmy deformují nájemní trh," upozornil výkonný ředitel Bezrealitky.cz Hendrik Meyer.

 

Zdroj - Adéla Očenášková, Ekonomika

 

Vlastimil Dřímal
Autor: Vlastimil Dřímal

V realitách jsem od roku 2013. I mé předchozí pracovní aktivity byly spojené s úctou a profesionálním přístupem ke klientům.

Práce realitního makléře mě skutečně baví a snažím se ji odvádět na špičkové úrovni.

Svým klientům vytvářím internetové stránky jejich nemovitostí s vlastní adresou.

Ukázky mé práce.: https://vlastimildrimal.cz/#stranky-nemovitosti

Točím video prohlídky, ukázku najdete zde: YouTube.

Využívám profesionálního fotografa, vytvářím video prohlídky nemovitostí, 3D půdorysy, pracuji na sociálních sítích... vše s jasným cílem. Prodat nemovitost za co nejvyšší cenu k plné spokojenosti.

Příklad úspěšného prodeje najdete zde.: http://www.fotojim.com/bidli/2018/ruda_nov/

Proč vznikly tyto stránky?

Abych zde prezentoval, že když dva dělají totéž, nikdy to není totéž. Je všeobecně známo, že rozdíl mezi makléři je řekněme nemalý.

Prosím, přečtěte si mé tipy a články.: https://vlastimildrimal.cz/#clanky Věřím, že vám tyto informace pomohou v rozhodování a že si pro prodej nemovitosti zvolíte tu správnou cestu.

Za každým prodejem nemovitosti se totiž skrývá lidský příběh. A to je důvod, proč by nikdo neměl tak důležitý životní krok podceňovat. Ani prodávající, ani makléř.

Záleží mi na odvedení špičkové práce a na spokojenosti klienta. A dbám na svém dobrém jménu a pověsti. Za mě pak hovoří reference spokojených klientů.

Můj profesní web u Reality 11 má tuto adresu.: https://www.reality11.cz/drimal

Baví mě reality, je to o výzvách. :)

Pokud budete mít zájem využít mé služby při prodeji vaši nemovitosti.

Stačí vyplnit kontaktní formulář, nebo mi zavolejte, moje telefonní číslo je 777 613 774

Pokud Vás má práce zaujala, zvu Vás na kávu.

 

Vlastimil Dřímal;
Průvodce Nemovitostí 

Mobil: +420 777 613 774
www: VlastimilDrimal.cz

FB: VlastimilDřímal
Email: vlastadrimal@gmail.com

Stáhněte si zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů