Pozor na povinnost písemné zprostředkovatelské smlouvy.
15. 10. 2020

Pozor na povinnost písemné zprostředkovatelské smlouvy.

V současné době je již několik měsíců v platnosti Zákon o realitním zprostředkování, který ukládá v §9 Smlouva o realitním zprostředkování tyto 2 povinnosti:


1. Realitní zprostředkovatel poskytuje realitní zprostředkování na základě smlouvy o realitním zprostředkování.

2. Smlouva o realitním zprostředkování vyžaduje písemnou formu. Námitku neplatnosti smlouvy pro nedostatek formy může vznést pouze zájemce.


Někteří makléři namítají, že NOZ (nový občanský zákoník) umožňuje i nadále prodávat nemovitost bez písemné

smlouvy s klientem. K této problematice uvádíme vysvětlení a upřesnění partnerské advokátní kanceláře specializující se mj. na právo nemovitostí:


V daném případě se jedná o typický příklad právního pravidla „Lex specialis derogat generali“ které říká, že zvláštní úprava má přednost před normou obecnější, subsidiární, která se uplatní jen tam, kde zvláštní právní předpis věc sám neupravuje. Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, běžně v široké veřejnosti označován jako „NOZ“, je normou obecnou, zatímco zákon č. 39/2020 Sb., o realitním zprostředkování a o změně souvisejících zákonů („ZoR“) je zákon speciální, který má vlastní právní úpravu konkrétní problematiky a bude tak mít před NOZ přednost. Vzhledem k tomu, že speciální zákon ZoR výslovně stanovuje pro smlouvu o realitním zprostředkování písemnou formu, musí být písemná forma dodržena. V opačném případě se zprostředkovatel vystavuje riziku námitky neplatnosti smlouvy ze strany zájemce.


Realitní komora ČR proto doporučuje klientům:
vždy chtějte po makléři, aby s Vámi uzavřel písemnou formou Smlouvu o prodeji Vaší nemovitosti 

(o realitním zprostředkování) dle Realitního zákona. Tím předejdete situaci, kdy zájemce celý obchod zneplatní a budete vracet peníze, nebo snižovat kupní cenu. Pokud Vám makléř bude tvrdit, že pracuje i bez smlouvy nebo že ji nepotřebujete, obraťte se raději na jiného makléři či jinou realitní kancelář.

Vlastimil Dřímal
Autor: Vlastimil Dřímal

V realitách jsem od roku 2013. I mé předchozí pracovní aktivity byly spojené s úctou a profesionálním přístupem ke klientům.

Práce realitního makléře mě skutečně baví a snažím se ji odvádět na špičkové úrovni.

Svým klientům vytvářím internetové stránky jejich nemovitostí s vlastní adresou.

Ukázky mé práce.: https://vlastimildrimal.cz/#stranky-nemovitosti

Točím video prohlídky, ukázku najdete zde: YouTube.

Využívám profesionálního fotografa, vytvářím video prohlídky nemovitostí, 3D půdorysy, pracuji na sociálních sítích... vše s jasným cílem. Prodat nemovitost za co nejvyšší cenu k plné spokojenosti.

Příklad úspěšného prodeje najdete zde.: http://www.fotojim.com/bidli/2018/ruda_nov/

Proč vznikly tyto stránky?

Abych zde prezentoval, že když dva dělají totéž, nikdy to není totéž. Je všeobecně známo, že rozdíl mezi makléři je řekněme nemalý.

Prosím, přečtěte si mé tipy a články.: https://vlastimildrimal.cz/#clanky Věřím, že vám tyto informace pomohou v rozhodování a že si pro prodej nemovitosti zvolíte tu správnou cestu.

Za každým prodejem nemovitosti se totiž skrývá lidský příběh. A to je důvod, proč by nikdo neměl tak důležitý životní krok podceňovat. Ani prodávající, ani makléř.

Záleží mi na odvedení špičkové práce a na spokojenosti klienta. A dbám na svém dobrém jménu a pověsti. Za mě pak hovoří reference spokojených klientů.

Můj profesní web u Reality 11 má tuto adresu.: https://www.reality11.cz/drimal

Baví mě reality, je to o výzvách. :)

Pokud budete mít zájem využít mé služby při prodeji vaši nemovitosti.

Stačí vyplnit kontaktní formulář, nebo mi zavolejte, moje telefonní číslo je 777 613 774

Pokud Vás má práce zaujala, zvu Vás na kávu.

 

Vlastimil Dřímal;
Průvodce Nemovitostí 

Mobil: +420 777 613 774
www: VlastimilDrimal.cz

FB: VlastimilDřímal
Email: vlastadrimal@gmail.com

Stáhněte si zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů